image_pdfimage_print

Od początku bieżącego roku w budynkach mieszkalnych na terenie naszego województwa powstało już ponad 110 pożarów. W przypadku blisko 80 z niech przyczyną było zapalenie się sadzy w kominie. Głównym sprawcą takiego stanu rzeczy są niestety sami użytkownicy i mieszkańcy tych budynków. Specyfiką naszego regionu jest duża liczba domów ogrzewanych piecami na paliwo stałe (drzewo, węgiel). To przede wszystkim mieszkańcy tych obiektów powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo w sezonie zimowym.   

 

Brak prawidłowej konserwacji pieców i przewodów dymowych w połączeniu z utrzymującymi się niskimi temperaturami przekłada się niestety na zwiększoną liczbę przypadków zapalenia się sadzy w kominie. Skutkiem takiej sytuacji może być pęknięcie od wysokiej temperatury i naruszenie konstrukcji przewodu dymowego, a co za tym idzie dodatkowe zagrożenie związane możliwością przedostania się do pomieszczeń mieszkalnych gorącego dymu i trujących gazów. Bardzo często nieszczelny komin powoduje zapalenie się drewnianej konstrukcji stropu lub dachu oraz bardzo groźne w skutkach pożary całych domów. Przedostający się przez szczeliny dym zawierać może dodatkowo bardzo groźny dla zdrowia i życia tlenek węgla zwany popularnie czadem. Jego obecność w powietrzu możemy wykryć jedynie za pomocą specjalnych czujników. Oddziaływanie czadu na organizm może powodować w pierwszej kolejności bóle i zawroty głowy, a przy większym stężeniu utratę świadomości prowadzącą nawet do śmierci.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego województwa o regularne dbanie o stan techniczny pieców i przewodów kominowych. Powinny one być czyszczone raz na trzy miesiące. Przy bardzo niskich temperaturach i związanym z tym intensywnym użytkowaniu systemów grzewczych ma to szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego i naszych najbliższych we własnym domu.