image_pdfimage_print

Dwoje dzieci w wieku 4 i 7 lat zginęło w pożarze drewnianego domu w miejscowości Chytre koło Hajnówki. Zgłoszenie o palącym się obiekcie strażacy odebrali 23 listopada 2015 roku o godzinie 17:50. W chwili przybycia na miejsce pierwszych jednostek straży pożarnej płomienie obejmowały duża cześć wnętrza i przez drzwi wejściowe oraz okna wydostawały się na zewnątrz. Po uzyskaniu informacji, że w środku znajdują się dzieci strażacy natychmiast rozpoczęli akcję gaśniczą połączoną z przeszukiwaniem palących się pomieszczeń.

Ze względu na duże zadymienie i znaczną temperaturę wewnątrz pomieszczeń poszukiwania były znacznie utrudnione. W trakcie działań odnalezione i ewakuowane zostały dwie dziewczynki. Jednak mimo podjętej akcji ratunkowej przybyły miejsce lekarz stwierdził ich zgon. W pożarze poparzone zostały także dwie starsze osoby, które trafiły do szpitala. Z pomieszczenia kuchennego na zewnątrz budynku została wyniesiona butla z gazem propan – butan. Następnie zastępy prowadziły dogaszanie budynku zarówno na parterze jak i na poddaszu budynku.

Działania gaśnicze, w które zaangażowanych było 34 strażaków trwały w sumie około 5 godzin. Przyczynę pożaru i jego okoliczności bada Policja.